Frikadeller, czyli klopsiki, to jedno z najbardziej tradycyjnych duńskich dań. Najczęściej spotkać możemy klopsiki wieprzowe, ale to te rybne z domowym sosem remoulade podbiły nasze serca.

Są w każdej kuchni takie dania o których możemy powiedzieć „jedzenie na pocieszenie”. Smaki, które kojarzą nam się z domem babci, przedszkolem, wakacjami. W Danii takim smakiem na pewno są klopsiki – niewielkie i odpowiednio zarumienione. O tym jak bardzo są tradycyjne mogą świadczyć dwie rzeczy. Po pierwsze, do ich przygotowania używa się poza rybami gotowanych ziemniaków. Mają im dodać objętości i miękkości – ziemniaki są tanie, więc są idealnym „wypełniaczem”. Po drugie, klopsików zawsze smaży się ciut więcej. Są idealnym składnikiem smørrebrød (otwartej kanapki, którą koniecznie jemy widelcem i nożem!).
Jakie ryby najlepiej pasują do klopsików?
Klopsiki możemy zrobić w zasadzie z każdego gatunku ryby. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej smakują klopsiki mieszane – takie, które łączą w sobie mięsa różnych ryb. Nam najbardziej smakuje połączenie białej ryby, np. dorsza lub halibuta, z łososiem lub pstrągiem. Jednak to, co nas ogranicza to kulinarna wyobraźnia i … budżet. Kupując ryby warto sprawdzić czy pochodzą ze zrównoważonych połowów – jeśli tak, będą miały na opakowaniu niebieski znak MSC.
Czym jest remoulade?
Remoulade to tradycyjny duński sos na bazie majonezu i śmietany lub jogurtu. Od sosu tatarskiego różni go brak pieczarek i dodatek curry. Curry to w ogóle wszechobecna w duńskiej kuchni przyprawa, którą dodaje się do śledzi, sosu do klopsików i różnych innych przysmaków. Remoulade podaje się do wszystkiego – pasztetów, klopsików, jajek, dań rybnych. Najczęściej można ją spotkać w towarzystwie pieczonego rostbefu na otwartej kanapce, frytek i smażonej ryby. Można ją kupić w każdym duńskim sklepie – w słoiczku lub w tubie. Warto zrobić go ciut więcej i zostawić w lodówce. Jeśli ktoś lubi majonez i pikle, to na pewno posmakuje mu remoulade.
Fiskefrikadeller i remoulade
Składniki
- 1 cebula posiekana w kostkę
- 400g filetu z halibuta bez skóry i ości
- 400 g filetu z pstrąga bez skóry i ości
- 2 ugotowane ziemniaki
- 1/2 kajzerki
- 1/2 szklanki mleka, wody, wywaru warzywnego lub śmietanki 36%
- 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
- 1 jajko
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 1,5 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- oliwa/olej do smażenia
Wskazówki
- Krok 1 Cebulę smażymy na oleju do miękkości.
- Krok 2 Ryby mielemy w maszynce do mięsa.
- Krok 3 Bułkę moczymy w mleku, wodzie, wywarze lub śmietance.
- Krok 4 W dużej misce mieszamy wszystkie składniki, poza olejem do smażenia i wyrabiamy na jednolitą masę.
- Krok 5 Z masy formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i układamy je na talerzu.
- Krok 6 Wstawiamy do lodówki na 20 minut, żeby stężały i utrzymały kształt podczas smażenia.
- Krok 7 Smażymy na oleju lub oliwie na średnim ogniu do zezłocenia – zajmie to około 10 minut. Klopsiki warto przewracać raz na jakiś czas, by zachowały swój kształt.
- Krok 8 Klopsiki po usmażeniu można zamrozić.
Duński sos remoulade
Składniki
- 1/2 szklanki majonezu
- 1/4 szklanki jogurtu naturalnego
- 2 korniszony
- 1 łyżeczka kaparów
- 1 mała marchewka drobno posiekana
- 1 łyżka curry w proszku
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki białego pieprzu mielonego (opcjonalnie)
Wskazówki
- Krok 1 Wszystkie składniki wkładamy do misy blendera i miksujemy na masę z widocznymi niewielkimi kawałkami ogórka lub ogórek i kapary siekamy drobniutko i mieszamy z pozostałymi składnikami.